fbpx

Сатанізм як явище в Україні та у світовій культурі

В останні роки в Україні активно почав прогресувати сатанізм. Як ставитись до цього? Як до релігії чи як до чергової субкультури молоді?

Насправді питання це є досить складним, так як сатанізм не має чіткого визначення. Існує навіть вираз: “У кожного сатаніста свій сатанізм”. Це викликано можливістю широкого трактування сатанинської біблії.

Але найбільш поширеними можна визначити 2 типи: традиційний і прогресивний. Розглянемо ці явища окремо.

Традиційний сатанізм

Традиційний сатанізм – це релігія яка полягає в поклонінні сатані як надприродній істоті. Учасники саме цього напряму займаються магічними ритуалами, жертвоприношеннями і саме їх уявляють люди коли чують слово “сатаніст”.

Задаючи питання “Чому ви вибрали сатанізм?” найчастіше відповідають, що все через цікавість до окультної магії, адже це спосіб вирішити безліч проблем. Проте знайти персону яка прийшла “за компанію”, також дуже просто.

Здебільшого традиційними сатаністами стає молодь, в період життя коли хочеться, спробувати чого не можна. І в більшості подібне “хоббі” забувається в старшому віці.

Правда не варто забувати і про бізнес. Адже подібне захоплення з допомогою правельного підходу дуже легко монетизувати. Так існують навіть спеціалізовані сайти, з допомогою яких можна продати душу, нагнати порчу і багато чого іншого.

Прогресивний сатанізм

Тепер розглянемо прогресивний сатанізм (сатанізм Ла-Вея) – це явище є досить цікавим, так як його не можна назвати релігією. В більшій мірі це філософське вчення, яке до Сатани ставиться як до абстрактної істоти, не існуючої насправді.

Що саме собою являє Сатана я розпитав у однієї людини, яка побажала зберегти анонімність.

“Сатана є символом надприродних істот, хоч звісно цей термін є жахливим і трохи віддає коміксами. Якщо ми вивчимо біблійську історію Бог створив все суще включно з ангелами і архангелами. Серед них був і Сатана який вийшов настільки хорошим, що зміг кинути виклик самому творцю. І при цьому він навіть не був знищений. Таким чином Сатана увібрав в себе саму суть розвитку. Якщо Бог був доволі статичним і щиро не послідовним у своїх творіннях, то цей же Сатана був, щось типу живої еволіції. Адже це перша істота яка змогла проявити якості особистості у тій мірі якій ми звикли їх бачити. Хоч і таким специфічним способом”, – пояснив анонім.

Зазначив також, що основними постулатами прогресивного сатанізму є постійний розвиток власного “я”. І те, що подібною людиною не можна стати, лише народитися. Через це вони не застосовують жодних засобів пропаганди для своєї ідеології. Яка ґрунтується на 9 заповідях:

 1. Сатана уособлює творіння, а не утримання
 2. Сатана уособлює реальне життя, а не вигадані, нездійсненні духовні мрії
 3. Сатана уособлює голу правду, замість самообману і ілюзій
 4. Сатана уособлює милість до тих хто її заслужив, замість любові до всіх людей.
 5. Сатана уособлює помсту, замість правела підставляти під удар другу щоку
 6. Сатана уособлює відповідальність для відповідальних, замість жалості до “Духовних вампірів”
  Духовний вампір – людина яка хоче нав’язати вам почуття обов’язку, вини, жалості і з їх допомогою контролювати вас.
 7. Сатана уявляє людину як лише ще одну тварину, яка відрізняється від інших лише наявністю інтелекту, а тому і є найнебезчнішою.
 8. Сатана уособлює всі “гріхи” які ведуть до фізичного, розумового чи духовного задоволення.
 9. Сатана завжди був найкращим другом церкви, підтримуючи її бізнес усі ці роки.

Інші релігії про сатанізм

Для більш об’єктивного погляду на це питання, я запитав думки представників інших релігій, у настоятеля Спасо-преображенського православного собору.

Безумовно це є проблема для світу, яка існувала завжди. А набувати популярності стала через появу не контрольованих цензурою ЗМІ , розчарування в церкві і як наслідок появи металічної музики, тексти якої часто пов’язані з Сатаною. Причина поклоніння Дияволу витікає з сім’ї, так діти з нещасливих сімей шукають відраду в чомусь забороненому, шукають швидких задоволень без думки про душу і правельність зробленого. Так ми можемо виокремити ще й другу причину, а саме порушення традиційного інституту сім’ї, що так активно нав’язує нам захід. Адже в біблії написано, що сім’я це обов’язково чоловік і жінка, порушення цих канонів призводить до негативних наслідків”, – пояснив отець Андрій.

Свій коментар також дали представники “Свідків Ієгови”, пані Марія і Катерина. На їхню думку все через те, що за біблією людство доживає свій останній період перед приходом Бога, який знищить Сатану і створить рай на землі. І в свої останні години Сатана хоче якомога сильніше нашкодити людям, тому ми і спостерігаємо ті негативні явища світу які бачимо зараз.

З усього вище сказаного можна зробити висновок, що явище сатанізму є занадто багатогранним аби судити його по одній лише назві. Як і в інших випадках життя, варто мислити критично, не робити поспішних висновків без потрібних доказів. Пам’ятайте – проблеми створюють люди, а не їх вірування.

Спеціально для сайту OZONE, Олександр Бобир.

Додати коментар